Czytanie ma na celu promocję polskiej kultury, wzmacnianie wspólnoty narodowej, zbliżanie pokoleń. Przypomina o wartości dzieł polskich pisarzy, budzi ducha zbiorowej tożsamości Polaków. Wspólna lektura pereł polskiej literatury jest wspaniałą przygodą intelektualną, sposobem na radosne spędzenie wolnego czasu w towarzystwie osób, które łączy miłość do rodzimej kultury.

W dniu 6 września 2014 r. odbyła się III edycja "Narodowego Czytania", zainicjowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wcześniej były to utwory Aleksandra Fredry oraz "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza, w tym roku natomiast czytana była "Trylogia" Henryka Sienkiewicza, pisana "ku pokrzepieniu serc".

W naszej gminie "Narodowe Czytanie" odbyło się w Bibliotece Publicznej w Pacierzowie. Organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach oraz filie. O akcji poinformowani zostali mieszkańcy gminy przez placówki biblioteczne. W "Narodowym Czytaniu" udział wzięli wszyscy zainteresowani: nauczyciele, bibliotekarze a także Wójt Gminy Kłomnice - P. Adam Zając.

Akcja stanowiła wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody bohaterów "Trylogii". Bo choć doskonale znamy treść książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólne czytanie fragmentów książek to doskonały moment, by zastanowić się nad tym, co Sienkiewicz chciał nam wszystkim przekazać. Organizatorzy serdecznie dziękują Mieszkańcom Gminy za wzięcie udziału w III edycji "Narodowego Czytania".

mgr Teresa Raźniak
Dyrektor GBP w Kłomnicach