Podsumowanie projektu Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury
W lutym 2020 roku biblioteka publiczna w Skrzydlowie przystąpiła do projektu edukacyjnego „ Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”, którego autorką jest Pani Aneta Konefał, Dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Jest to ogólnopolski projekt rozwijania czytelnictwa, który skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz ich rodziców. Głównym celem projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy ze żłobkami, przedszkolami, szkołami podstawowymi, szkołami specjalnym, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi w całej Polsce i zagranicą.
Biblioteka Publiczna zaprosiła do współpracy Oddział Przedszkolny w Skrzydlowie i tak zaczęliśmy wielką przygodę czytelniczą z Małym Misiem. Dzieci wraz z bibliotekarką wybrały grupową maskotkę – Misia, który odbył czytelniczą podróż po domach młodych czytelników. Misiowi zostało nadane imię Franek, a projekt zainaugurował czytanie wśród przedszkolaków.
Od lutego do czerwca 2020 r. realizowaliśmy poszczególne moduły z projektu. Dzieci brały udział w zajęciach edukacyjnych, konkursach plastycznych, pogadankach, głośnym czytaniu bajek i opowiadań.
Misiowy Wolontaria - to moduł, w ramach którego uczestniczyliśmy w akcji charytatywnej "Pomoc dla schroniska". Dzieci zbierały karmę, miski i koce dla zwierząt w schronisku.
Bezpieczni z Małym Misiem podczas warsztatów w ramach tego modułu skupiliśmy się na zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu. Najmłodsi obejrzeli bajkę ,,Owce w sieci" i wzięli udział w apelu SP w Skrzydlowie, na którym poznali zasady naszej wspólnej akcji przeciw hejtowi w sieci.
Czytające Przedszkolaki - domy przedszkolaków odwiedzał miś Franek wraz z dziennikiem. Codziennie inne dziecko zabierało misia do swojego domu i tam wspólnie z rodzicami czytali ulubioną książkę. Następnie do dzienniczka rodzice wpisywali tytuł przeczytanego utworu, a dzieci wykonały pamiątkowy rysunek lub odrysowały swoją rączkę.
W okresie pandemii, zamiast pluszowej zabawki, dzieci zabierały do domu zalaminowane zdjęcie misia, które można było łatwo zdezynfekować, a karty dzienniczka przesyłane były drogą mailową.
Zmisiowany Dzień Matematyki oraz Mali Przedsiębiorcy to moduły, które udało nam się zrealizować przy udziale Rodziców. Dzieci miały za zadanie wykonać działania, zabawy i zajęcia umieszczone na stronie biblioteki i przedszkola. Przedszkolaki wraz z rodzicami mogli zapoznać się z ciekawostkami na temat pieniędzy, obejrzeli filmy dla najmłodszych Krótka historia pieniądza oraz Moje pierwsze pieniądze "Magiczne pudełko„. Poznali znaczenie pieniędzy w życiu codziennym. Dowiedzieli się jak wyglądały pieniądze w dawnych czasach, a także skąd biorą się pieniądze, którymi dysponują ich rodzice, jak należy planować wydatki i po co tworzyć budżet domowy oraz czy warto systematycznie oszczędzać. Moje pierwsze pieniądze "Magiczne pudełko„ To pierwszy tego typu film w Polsce podejmujący się edukacji ekonomicznej dzieci.
Projekt cieszył się sympatią i zainteresowaniem ze strony dzieci. Rozbudził pasję do słuchania czytanych bajek i opowiadań. Przyczynił się do kształtowania u dzieci postawy otwartości na świat i innych ludzi.
Ogromne podziękowania dla Oddziału Przedszkolnego SP w Skrzydlowie oraz Rodziców
Bibliotekarz mgr Anna Tyras
Galeria
Zadanie do wykonania z Rodzicami:
Przeczytajcie dziecku bajkę i porozmawiajcie z nim po jej przeczytaniu: (Pytania dopasujcie do wieku dziecka!!!)
- Przed czym ojciec chciał przestrzec swoje dziecko?
- Jak powinien postępować człowiek, żeby nie dostrzegać tylko samego siebie?
"Bajka żydowska"
Pewnego razu małe dziecko zapytało swego ojca:
– Tato, co to są pieniądze?
Ojciec zastanawiał się przez chwilę, a potem wziął kawałek zwykłego szkła i podniósł go do oczu dziecka, prosząc je:
– Popatrz przez nie!
Dziecko mogło zobaczyć przez szkło i swojego ojca, i ludzi, którzy przechodzili ulicą, i przejeżdżające nią pojazdy.
Potem ojciec wziął srebrną farbę i pokrył nią całą powierzchnię jednej strony szkła, żeby zrobić z niej podlew lusterka.
– Popatrz teraz – poprosił.
Ale w tak utworzonym lustrze dziecko widziało już tylko własną twarz.
– To jest właśnie niebezpieczeństwo, które niesie ze sobą pieniądz – powiedział ojciec. – Prowadzi ono do tego, że widzisz już tylko samego siebie.
Michel Piquemal, Lusterko i pieniądze, [w:] tegoż, Bajki filozoficzne, tłum. Halina Sobieraj, Warszawa 2004, s. 36.
CIEKAWOSTKI NA TEMAT PIENIĄDZA
- Jedną z najstarszych postaci pieniędzy stanowiły muszelki porcelanki (kauri). Sznur muszli składający się z pięciu do dziesięciu sztuk stanowił podstawową jednostkę monetarną w czasach dynastii Shang (XVII – XI w. p.n.e.) w Chinach.
- W Egipcie i Mezopotamii w drugim tysiącleciu p.n.e. pojawiły się kółka z brązu, które można było łatwo nosić po nawleczeniu na pętlę z drutu. Ich wartość ustalano według wagi.
- Pierwsze prawdziwe monety pojawiły się w królestwie Lidii, w obecnej Turcji zachodniej około 650 r. p.n.e. Miały one postać niewielkich bryłek, podobnych do grochu, wykonanych z elektrum (naturalnego stopu złota i srebra).
- Papierowe pieniądze pierwsi wprowadzili Chińczycy (pierwsza próba miała miejsce około I w. p.n.e.).
Linki:
Krótka historia pieniądza (Na podstawie: Peter James, Nick Thorpe „Dawne wynalazki”) https://www.youtube.com/watch?v=Y8s3pTobAYo
Moje pierwsze pieniądze "Magiczne pudełko„ https://www.youtube.com/watch?v=69e0TacuPSA