23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest to święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, które ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej. Ustanowiona przez UNESCO data nie jest przypadkowa – to rocznica urodzin lub śmierci takich pisarzy jak: Miguel de Cervantes, William Szekspir czy Władimir Nabokow.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie 23 kwietnia jest hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Największe święto czytelników obchodzone jest na całym świecie już od 23 lat. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek; konkursy i spotkania autorskie, które mają na celu zachęcić do częstszego czytania książek.

31961576 621037738236505 8217615275952963584 n

Do świętowania tego dnia przyłączyła się Szkoła Podstawowa w Garnku we współpracy z Biblioteką Publiczną
w Skrzydlowie. Uczniowie pod kierunkiem pani Anny Tyras i pani Sławomiry Mikulskiej - Jaśkiewicz przygotowali przedstawienie promujące czytelnictwo, bibliotekę, a przede wszystkim książkę. W przedstawieniu został ukazany problem książki drukowanej, która wydaje się powoli odchodzić do lamusa. Młodzi artyści w zabawny sposób ukazali korzyści i przyjemności, jakie daje obcowanie z książką. Przypomnieli, że mimo szybkiego rozwoju techniki, książka drukowana nadal odgrywa bardzo istotną rolę w życiu młodego pokolenia. Bo czyż nie miał racji Cycero, twierdząc, że: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach.”