W dniach 10 - 18 października 2015 r. odbywał się Europejski Tydzień Kodowania - była to już trzecia edycja. Jest to wydarzenie mające propagować wśród dzieci i dorosłych kreatywne programowanie.
"Kodowanie to nie tylko kwestia programowania, ale również umiejętność rozwiązywania problemów, komunikowania się, współpracy i kreatywności, potrzebnych na rynku pracy obecnie i w przyszłości"

- powiedział Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. jednolitego rynku cyfrowego.
Tydzień Kodowania to inicjatywa społeczna i oddolna - każdy mógł zorganizować wydarzenie promujące naukę kodowania. Również Biblioteka Publiczna w Rzerzęczycach postanowiła się włączyć w jego obchody. W naszej filii zostały przeprowadzone warsztaty dla dzieci, podczas których uczestnicy tworzyli– za pomocą aplikacji Scratch Junior – krótkie programy, animacje lub proste gry.

Celem naszych zajęć było zachęcenie dzieci do uczenia się programowania. Warto więc wspomnieć o korzyściach, jakie płyną z posiadania takich umiejętności: ucząc się programowania dzieci uczą się myśleć analitycznie, stają się bardziej kreatywne i lepiej radzą sobie z problemami życia codziennego. Przydaje się to w różnych dziedzinach, nie tylko tych technicznych.
Programowanie bywa nazywane „trzecim językiem”, który – obok języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego – warto znać, by zrozumieć świat i zachodzące w nim zmiany. Ucząc się programowania możemy lepiej poznawać cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługiwać się technologiami, a przede wszystkim - pewniej i bezpieczniej korzystać z różnych elektronicznych urządzeń i usług.
Scratch Junior to darmowa aplikacja przeznaczona na urządzenia mobilne. Podczas warsztatów używaliśmy naszych bibliotecznych tabletów.
Czym jest Scratch?
Jest to to wizualny język programowania - program do nauki kodowania. Za pomocą aplikacji można tworzyć interaktywne historie – animacje i gry. Program został stworzony przede wszystkim z myślą o dzieciach i młodzieży (w wieku 8-16 lat). Zaczynając naukę (i zabawę) ze Scratchem, nie trzeba wcześniej znać ani tego języka, ani funkcji programu, nie trzeba też dokładnie pamiętać jego komend. Kodowanie w aplikacji Scratch przypomina układanie puzzli.
Na prośbę naszych małych początkujących programistów spotkania ze Scratch Junior są kontynuowane także po zakończeniu Tygodnia Kodowania.
Poznanie kodowania pomoże nam zrozumieć sposób działania, pozwoli realizować pomysły i kształtować rzeczywistość, zarówno w pracy, jaki i podczas zabawy.