Mądrzy Cyfrowi w Bibliotece Publicznej w Rzerzęczycach. Od października 2019 r. w naszej bibliotece w ramach programu odbywały się warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie klasy VI i VII Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach. Mądrzy Cyfrowi to pierwszy ogólnopolski program, który łączy edukację moralną i rozwijanie postaw odpowiedzialności społecznej uczniów z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych. Jest zgodny z podstawą programową oraz programem MEN - Aktywna Tablica. Projekt realizowany jest przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org.
Podczas warsztatów młodzież została wprowadzona w świat wartości, takich jak szacunek, uczciwość, odwaga cywilna i mądrość. Poznali wartości : niematerialne, materialne, moralne i pozamoralne. Uczniowie w kreatywny sposób uczyli się rozpoznawać i okazywać je w codziennym życiu. Korzystali z publikacji zalecanych przez fundację tj. Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, Z dzieckiem w świat wartości. Podczas ćwiczeń praktycznych stosowali różne metody pracy m.in.: burzę mózgów, pogadankę, dyskusję, filmiki edukacyjne, wizualizację plastyczną. Poznali metodę myślenia projektowego - Design Thinking. Stosując projektowanie zorientowane na użytkownika, w czasie zajęć wykazali się ogromną empatią, otwartym umysłem, ciekawością i odwagą. Jednocześnie podczas warsztatów rozwijali umiejętności cyfrowe. Poznali narzędzia cyfrowe tj. dysk Google, Canva, Kahoot, Padlet czy Thinglink, przy użyciu których uczyli się tworzenia i obrabiania grafik i zdjęć oraz pracy w chmurze. Poznali zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu. W ramach projektu społecznego, za pomocą poznanych narzędzi cyfrowych, uczniowie tworzyli grafiki do Kalendarza 2020 WOŚP Ziemi Kłomnickiej, który przeznaczony został na licytację podczas 28 Finału WOŚP
.
Na zakończenie programu uczestnicy otrzymają gadżety oraz certyfikaty sygnowane przez Fundację i Google.org.
CELE PROGRAMU
Podnoszenie kompetencji moralnych, cyfrowych oraz społecznych młodzieży, w tym umiejętności bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z narzędzi i zasobów dostępnych w sieci. Zapewnienie uczniom ciekawych zajęć, rozwijanie samodzielności, umiejętności współpracy i kreatywności. Zachęcenie uczniów do zaangażowania w zmienianie świata na lepsze i pokazanie, że narzędzia cyfrowe mogą im w tym pomóc.
W celu przeprowadzenia atrakcyjnych i ciekawych zajęć pomoc zaoferowali:
KADREX - Pani Joanna Loręcka,
MATRIX – Pan Michał Mędrzyk,
Stowarzyszenie Gruszka - Pan Sławomir Kowalik,
Sklep Lewiatan w Rzerzęczycach,
LKS Orkan Rzerzęczyce - Pan Tomasz Wołek,
Sołtys Niwek Pan Marian Piasecki.
W imieniu własnym oraz młodzieży biorącej udział w programie SERDECZNIE DZIĘKUJĘ !!!
Bibliotekarz Anna Tyras