Bibliotekę publiczną odwiedziły dzieci z Przedszkola w Rzerzęczycach oraz Oddział Przedszkolny SP w Rzerzęczycach. Świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek, który obchodzony jest 5 listopada. Wybraliśmy się w podróż do Krainy Bajek, gdzie dzieci musiały wykonać kilka zadań by uratować księżniczkę i uwolnić ją od złych czarów.

Księżniczka, została zaczarowana przez złego czarnoksiężnika i nie wiedziała z jakiej pochodzi bajki, dlatego poprosiła dzieci o pomoc. Przedszkolaki zadeklarowały swoją pomoc i wykonały wszystkie zadania. Wykazały sięc dużą znajomością bajek: podały tytuły bajek do przedstawionych obrazków, rozwiązywały zagadki dotyczące postaci z bajek oraz pomogły Kopciuszkowi oddzielić groch od fasoli. Bawiły się przy tym doskonale, a szczególnie przy zabawie "Celuj w Babę Jagę". Podczas tej zabawy wszystkie dzieci rzucały papierowymi kulami w postać złej Baby Jagi.

20191108 085701

Dla podsumowania naszych bajkowych wojaży, wysłuchaliśmy wiersza Elżbiety Ostrowskiej p.t.Chatka bajek. Wiersz ten opowiada o chatce, w której mieszkały wszystkie bajki. Taką chatkę dzieci znalazły również  w naszej bibliotece. Z zainteresowaniem przeglądały wszystkie bajki i szukały swojej ulubionej.

W nagrodę nasi milusińscy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które zostawiła dla nich szczęśliwa i zadowolona z ich pomocy księżniczka.

Celem naszych zajęć było stworzenie sytuacji do obcowania z literaturą dziecięcą i słowem pisanym, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz umiejętności logicznego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym.

Zajęcia opierały się na metodzie czynnej, oglądowej i słownej. Stworzyliśmy warunki do samodzielnej zabawy. Dzieci przez obserwację przedmiotów oraz czynności uczą się codziennych umiejętności. Natomiast rozmowy, zagadki  i opowiadania wzbogacają słownictwo i zachęcają dzieci do powtarzania.

Bibliotekarz Anna Tyras

Przedszkole w Rzerzęczycach