PRAWDA czy FAŁSZ?
To temat dzisiejszych warsztatów prowadzonych w ramach " Tygodnia z Internetem 2019" w Bibliotece Publicznej w Rzerzęczycach. Informacje czyli fakty, które dotyczą jakiejś osoby, przedmiotu, wydarzenia czy miejsca, napotykamy codziennie w różnych źródłach.

Dzięki informacjom poszerzamy wiedzę, poznajemy świat i sprawnie funkcjonujemy dlatego bardzo ważne jest aby korzystać tylko z wiarygodnych informacji. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się: Skąd czerpać informacje? Jak rozpoznać, czy informacja jest prawdziwa, czy nie? Jak rozpoznać dobre źródło informacji?

fot. Anna Tyras

Przy ocenie wiarygodności informacji należy zwrócić uwagę przede wszystkim na: zgodność tytułu z treścią; aktualność informacji; język informacji; wyraźne rozdzielenie informacji od opinii; wiarygodność miejsca, w którym informacja się ukazała; wiarygodność autora, a także wiarygodność danych.

bibliotekarz Anna Tyras

Fot. Anna Tyras