„Panna Jones i Książkowe Emporium” – nowa książka Sylvii Bishop, była inspiracją do przeprowadzenia warsztatów czytelniczych dla najmłodszych użytkowników Biblioteki Publicznej w Rzerzęczycach.

Warsztaty odbyły się 17 i 18 maja 2018 roku. Na zajęciach wykorzystaliśmy materiały wygrane w I etapie konkursu „Książkowe Emporium”, którego organizatorem jest portal Lustro Biblioteki oraz Wydawnictwo Zielona Sowa – fundator nagród.

Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy dzieci z klas I – III Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach.

Na początek dzieci dostały zadanie odnalezienia w bibliotece naszej najnowszej książki. Droga do książki została zakodowana. Okazało się, że nie było to wcale takie łatwe zadanie.

Po krótkim przedstawieniu głównej bohaterki zajęć – Panny Jones, dzieci chciały się dowiedzieć, co to właściwie jest „emporium”. I znów ruszyły na poszukiwania po bibliotece. Ich zadaniem było odnalezienie Sali Słowników i odpowiednich ksiąg, gdzie mogły wyszukać informacje związane z książką i biblioteką.

Dla uatrakcyjnienia zajęć bawiliśmy się aplikacją Polona Typo, dzięki której tworzyliśmy niecodzienne napisy związane z książką i biblioteką. Aplikacja bardzo przypadła do gustu małym czytelnikom. Powstawały piękne napisy.

Następnym punktem zajęć było zapoznanie się z aplikacją do tworzenia ebooków: Book Creating i próba stworzenia własnej eksiążki, której nadaliśmy tytuł „Ściągawka Znajdy Jones”. Uczestnicy podzielili się na grupy i każda z nich dostała za zadanie utworzenia po jednej stronie z terminem związanym z książkami. Hasła miały bić napisane z użyciem napisów zrobionych w Polona Typo.

Uczestnikom warsztatów bardzo podobało się tworzenie ebooków i poprosiły o zorganizowanie kolejnych zajęć, gdzie mogłyby robić swoje własne.

Nowa książka „Panna Jones i Książkowe Emporium”  została zarezerwowana przez nowych książkomaniaków na najbliższe parę tygodni.

Oto krótki filmik z naszych zajęć: zobacz tutaj.