16 maja na zaproszenie pani Anny Równiak, nauczyciela bibliotekarza z Zespołu Szkół w Witkowicach, udałam się do jej biblioteki szkolnej, aby pokazać dzieciom z klasy IV Szkoły Podstawowej nasze biblioteczne iPady i zaprezentować im ich możliwości.

Okazało się, że urządzenia te służą nie tylko do grania w różne gry, ale można robić na nich wiele ciekawych i pożytecznych rzeczy.

Celem naszych zajęć było zachęcenie dzieci do uczenia się programowania (kodowania). Ucząc się programowania dzieci uczą się myśleć analitycznie, stają się bardziej kreatywne i lepiej radzą sobie z problemami życia codziennego. Przydaje się to w różnych dziedzinach, nie tylko tych technicznych. Dlatego zaprezentowałam dzieciom aplikację do nauki kodowania dla najmłodszych – ScratchJunior. Dzieciaki stworzyły bardzo ciekawe animacje, krótkie programy, i proste gry. Większość z nich ma zamiar kontynuować zabawę z kodowaniem w języku Scratch.

Natomiast 23 maja uczniowie z klasy V ze Szkoły Podstawowej w Witkowicach, również z inicjatywy nauczyciela bibliotekarza pani Anny Równiak, przyjechali do Biblioteki Publicznej w Rzerzęczycach. Oni też poznawali podstawy kodowania w języku Scratch na iPadach oraz na komputerze stacjonarnym. Dzieci miały okazję zaprogramować robota Finch, który został nam wypożyczony przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego z Warszawy. Robocik wzbudził duże zainteresowanie, szczególnie wśród chłopców.

witko