W lutym i marcu 2016 r. w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzerzęczycach odbyły się zajęcia dla dzieci z klasy III i IV SP w Rzerzęczycach pt. "Skąd się wzięły małpy w Internecie?". Dzieci chętnie brały w nich udział, również ze względu na nasze biblioteczne tablety.

To nie przypadek, że właśnie w roku małpy (wg chińskiego kalendarza rozpoczął się on 8 lutego 2016 r.) zdobyliśmy książkę Artura Janickiego "Skąd się wzięły małpy w Internecie?" w konkursie organizowanym wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg.

Na początku zadaniem uczestników było wyszukanie w Bibliotece książek na temat małp. Znalazło się wiele ciekawych pozycji. Książki te umieściliśmy na wystawce pt. "Małpy w bibliotece", która promowała naszą nowość "Skąd się wzięły Małpy w Internecie". Książka Artura Janickiego w bardzo jasny i przystępny sposób przedstawia zagadnienia związane z nowymi technologiami. Ekspozycja wzbudziła duże zainteresowanie czytelników, szczególnie tych młodych. Nasza Biblioteka znajduje się w budynku Szkoły Podstawowej i na każdej przerwie uczniowie mają możliwość z niej skorzystać.

W czasie zajęć dzieci zdobyły wiele ciekawych wiadomości o Internecie i nowoczesnych technologiach. Czytaliśmy wspólnie naszą nową książkę o małpach w Internecie. Dowiedzieliśmy się jak zbudowana jest sieć komputerowa, czym jest Internet i poznaliśmy zasadę działania ruterów. Poznaliśmy elementy wchodzące w skład adresów stron internetowych oraz adresów poczty e-mail. Odkryliśmy dlaczego Internet lubi zera i jedynki, czyli do czego służy kod ASCII. Tworzyliśmy również mapy myśli - tradycyjnie i za pomocą aplikacji na tablecie. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, co dzieci robią w Internecie i jak spędzają tam czas. I wreszcie znaleźliśmy odpowiedź na nasze pytanie: skąd się wzięły małpy w Internecie i jak znak @ nazywa się w różnych językach.
Tyle, a nawet jeszcze więcej można się dowiedzieć z książki "Skąd się wzięły małpy w Internecie?".

Na koniec czekała na uczestników mała niespodzianka. Aby trochę odpocząć od nowych technologii i pokazać, że bez komputera i Internetu nie trzeba się nudzić, zaproponowaliśmy dzieciom grę zręcznościową "Spadające małpy". Okazało się, że niektórzy grali w nią pierwszy raz. Radości było co niemiara. I ostatni gwóźdź programu. Przyszedł czas na małe co nieco, czyli to, co małpy lubią najbardziej - banany!

Poprosiliśmy uczestników o ocenę naszych zajęć (z wykorzystaniem aplikacji Happy Statistics na tablecie) i dostaliśmy ocenę 100 procent satysfakcji oraz komentarze, że były to najlepsze zajęcia, w jakich brali udział.
Zapraszamy wszystkich do korzystania z książki "Skąd się wzięły małpy w Internecie?" dostępnej w naszej Bibliotece.

Zobacz filmik i zdjęcia.

SKAD SIE WZIELY MALPY W INTERNECIE okladka mala