"Żeby czytać, trzeba być otwartym" - to hasło dwudziestej już, jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbyły się w dniach 27-30 października.

W drugim dniu targów - 28 października bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłomnicach i filii w Pacierzowie uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Częstochowski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W trakcie targów wzięłyśmy udział w spotkaniach z autorami książek, a także zapoznałyśmy się z bogatą ofertą nowości wydawniczych.

Gościem honorowym krakowskiego świąta wielbicieli książek był Izrael. Dla miłośników literatury targi są okazją do spotkania z ulubionymi pisarzami. Ponad 700 wystawców z 25 krajów, 759 autorów z Polski i zagranicy oraz 68 tysięcy zwiedzających - tak w liczbach prezentuje się miniona edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju. Zainteresowanie czytelników Międzynarodowymi Targami Książki z roku na rok rośnie. Już po raz trzeci impreza odbyła się w nowej lokalizacji - Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowum EXPO Kraków przy ulicy Galicyjskiej. W wydarzeniu kulturalnym brało udział wielu znanych i lubianych autorów. Wśród nich znależli się m. in. Martyna Wojciechowska, Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska, Jacek Dehnel, Sylwia Chutnik, Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, prof. Jerzy Bralczyk, Michael Cunningham, Elżbieta Dzikowska, Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, Monika Jaruzelska, Danuta Zawadzka, Andrzej Maleszka, o. Leon Knabit, Magdalena Witkiewicz, Liliana Fabisińska i wielu, wielu innych najlepszych autorów.

Renata Wasiak GBP w Kłomnicach

Dorota Majchrzak filia w Pacierzowie