5 września w całej Polsce odbyła się IX edycja jednego z najważniejszych ogólnopolskich wydarzeń czytelniczych - Narodowego Czytania. W tym roku lekturą zaproponowaną przez Prezydenta RP była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

IX edycja  Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej została zorganizowana na terenie Gminy Kłomnice przez Gminną Bibliotekę Publiczną
w Kłomnicach oraz Szkołę Podstawową im. B. Prusa w Garnku. W tym roku, ze względu na panującą pandemię koronawirusa, Narodowe Czytanie odbyło się w plenerze -
na placu przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Garnku. O wyborze miejsca Narodowego Czytania zdecydował fakt, iż filia Gminnej Biblioteki Publicznej zostaje przeniesiona do budynku tej placówki.

Do wspólnego głośnego czytania zostali zaproszeni przedstawiciele lokalnego środowiska: Zastępca Wójta Gminy Kłomnice - Pan Adam Śliwakowski, Radna Powiatu Częstochowskiego - Pani Elżbieta Łągiewka, Pani Małgorzata Smolarczyk, Pani Oliwia Politańska, Pani Katarzyna Ryś, Pani Teresa Pluta , Pani Anna Pietras - nauczycielka Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rzerzęczycach, Pani Sabina Wróbel, Pani Halina Zając, Pani Anna Bugała, oraz uczniowie i uczennice klasy VIII Szkoły Podstawowej im. B. Prusa w Garnku: Filip Fresel, Krystian Kołodziejczyk, Maja Radziejewska, Zofia Cieślak i Klaudia Ślęzak.

Interpretacje lektorów poprzedziło wystąpienie Pani Aleksandry Ryś - studentki filologii polskiej, która wprowadziła uczestników Narodowego Czytania w problematykę "Balladyny" i przybliżyła twórczość Juliusza Słowackiego.

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość stemplowania własnych egzemplarzy „Balladyny” okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta, obejrzenia różnych wydań „Balladyny”, które zostały wyeksponowane na stoliku, a także skorzystać ze słodkiego poczęstunku, jakim był okolicznościowy tort z malinami, przygotowany przez Panią Teresę Plutę.

Tegoroczna akcja przebiegła przy przepięknej słonecznej pogodzie, publiczność z zainteresowaniem wysłuchała żywego słowa, a poszczególne interpretacje uwydatniły piękno literatury polskiej.

Joanna Wójcik, Dorota Majchrzak

nc1