Filia nasza w tym roku obchodzi 70 lecie istnienia. Różne siedziby, różni bibliotekarze i zadania. Mam przyjemność tu pracować od 24 lat.

Biblioteka w naszym terenie jest oprócz szkoły jedyną jednostką, promującą kulturę w środowisku.

W bieżącym roku w naszej bibliotece oprócz działań statutowych czyli wypożyczania księgozbioru czytelnikom, komputeryzacji naszych zbiorów, ich selekcji – prowadzimy regularnie we wtorki warsztaty Podziel się talentem dla dorosłych oraz od lutego prowadzimy dla dzieci warsztaty kodowania w piątki.

Ostatnio braliśmy udział w dwóch konkursach na palmę wielkanocną:

• XXX Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną i koszyczek Wielkanocny w Kłomnicach – 6 uczestniczek zostało laureatkami,
  • XXV Jubileuszowym Regionalnym Konkursie Palma Pisanka Marzanna w Dąbrowie Zielonej – wyróżnienie dla Pani Danuty Lary za palmę.

Na warsztatach wzajemnie uczymy się różnych technik wykonywania ozdób świątecznych, kwiatów z bibuły, robótek na szydełku czy na drutach. W tym roku Rada Sołecka z Garnka wsparła nasze działania poprzez dofinansowanie na zakup materiałów w kwocie ok. 400 zł. Prace wykonane przez uczestników warsztatów można było podziwiać w siedzibie biblioteki, na Jarmarku Wielkanocnym w Kłomnicach oraz na Jarmarku Wielkanocnym w Szkole Podstawowej w Garnku. W filii w Pacierzowie z dziećmi robiłyśmy kwiatuszki i wiłyśmy palmy wielkanocne. Pomagała nam nawet nasza Pani Dyrektor.

Kolejny raz braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji Tydzień z Internetem. Zebrani mogli poznać tzw. „Fake newsy”, czyli jak rozpoznać wiadomości prawdziwe i fałszywe i jak się chronić. Spotkanie poprowadziła Pani dyrektor Monika Rączkowska.

Dzieci korzystają bardzo aktywnie w naszych warsztatach kodowania. W prosty sposób staramy się przybliżyć im zagadnienia programowania, kodowania i szyfrowania wykorzystując zestaw robotów z GBP w Kłomnicach, ale też ćwiczymy na kolorowych kubeczkach oraz rozwiązujemy proste łamigłówki np. labirynty, ukryte obrazki itp. Gramy również w gry planszowe. A przy tym dobrze się bawimy i miło spędzamy czas.

Biblioteka bierze udział w akcji ogólnopolskiej Mała Książka Wielki Człowiek. Pozyskaliśmy już od jesieni 10 małych czytelników oraz niektórych rodziców i starsze rodzeństwo.

Współpracujemy ze Szkołą Podstawową w Garnku, świetlicą „Ochronka” oraz Radą Sołecką i naszym nowym radnym oraz z innymi filiami.

Propagujemy również wydawnictwa z zakresu historii lokalnej. Ostatnio współpracowałam ze szkołą w zorganizowaniu spotkania z panem Cezarym Janem Lisem, autorem książek o tematyce historycznej naszych terenów, które odbyło się 15 marca. Brałam w nim udział z kilkoma czytelnikami, którzy pasjonują się historią.

Podstawową wartością, którą powinna kierować się biblioteka, jest służba mieszkańcom, rozumiana jako zaspokajanie ich potrzeb rozwojowych. Chodzi tu o odpowiadanie na potrzeby uświadomione, jak i o pomoc w odkrywaniu tych potrzeb, których społeczność nie jest świadoma, a które przyczyniają się do jej rozwoju.

Biblioteka stara się realizować usługi z obszaru kultury, edukacji i integracji społeczności.

Zapraszamy również na Facebook – Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Garnku, gdzie na bieżąco chwalimy się naszymi działaniami.

starszy bibliotekarz Małgorzata Smolarczyk