„Bo koty są dobre na wszystko.

Na wszystko, co życie nam niesie.

Bo koty, to czułość i bliskość

na wiosnę, na lato, na jesień….”

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. Jest to międzynarodowe święto, które po raz pierwszy ustalone zostało w 1990 roku we Włoszech, a w Polsce obchodzimy je od 2006 roku.

20180215 163521

Koty zostały udomowione ok. 10 tysięcy lat temu i choć obecnie są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi na świecie, to niestety nie wszystkie mogą cieszyć się opieką i towarzystwem człowieka.

Dzień Kota to święto, które przypomina o  niesieniu pomocy wolno żyjącym kotom, ukazuje ich znaczenia w życiu człowieka, a także uwrażliwia ludzi na ich trudny los. Koty są bardzo lubianymi zwierzętami, dlatego warto wykorzystać sympatię do nich  do promowania idei tego święta, a także czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

28124809 123628

Do świętowania Dnia Kota włączyła się  Biblioteka Publiczna w SkrzydlowieZ tej okazji do Biblioteki zaprosiliśmy trzy grupy najmłodszych czytelników ze Szkoły Podstawowej w Skrzydlowie. Dla dzieci przygotowano lekcję biblioteczną, na którą młodzi uczestnicy przynieśli swoje ulubione pluszowe kotki. Podczas zajęć dzieci usłyszały krótką historię o kotach, która miała na celu wzbudzić w nich szacunek i sympatię do zwierząt z najbliższego otoczenia człowieka.

20180216 111800

Na wstępie była mowa o rasach, higienie, zwyczajach i zdolnościach kotów. Podkreślono również potrzebę dokarmiania i dbania o wolno żyjące koty. W trakcie zajęć dzieci oglądały książki, w których głównym bohaterem jest kot. Poznały kocie przysłowia, wiersze i opowieści z kotami w roli głównej. Dzieciaki z  zainteresowaniem obejrzały bajkę Przygody kota Filemona, wysłuchały czytanej przez bibliotekarkę bajki Kot w butach oraz wiersza Chory kotek. Poznały też najsłynniejsze bajkowe koty i bardzo chętnie odpowiadały na pytanie: Jakie znacie bajki, gdzie bohaterem jest kot? Doskonale bawiły się przy piosence Kotki dwa, której pod wodzą bibliotekarki, nauczyły się śpiewać.

Pełne zapału opowiadały o swoich puszystych pupilach, o ich przyzwyczajeniach i o tym jak z nimi spędzają wolny czas. Przedszkolaki narysowały kocie portrety, które zdobią teraz bibliotekę. W czasie zabawy towarzyszyły nam piosenki o kotach, a uczestnikom towarzyszył uśmiech i dobry humor.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                             Bibliotekarz Anna Tyras

20180222 1219