Biblioteka to miejsce, do którego większość osób bardzo często wraca i pomimo  powszechnego dostępu do Internetu, biblioteki nadal mają swoich wiernych czytelników.

Czasami zdarzają się przeprowadzki bibliotek, np. z powodów problemów lokalowych. Z takim problemem borykała się również nasza biblioteka. Zajmowała pomieszczenie na poddaszu, na drugim piętrze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach. Ilość schodów do pokonania powodowała dyskomfort czytelników biblioteki, mocno ograniczała szczególnie osoby starsze i rodziców z małymi dziećmi, dla których wejście na drugie piętro było nie lada wyzwaniem.

I tak Biblioteka w Rzerzęczycach doczekała się przeprowadzki, kolejnej już w swojej historii. Początkowo zajmowała ona mały budynek za Ośrodkiem Zdrowia w Rzerzęczycach, później przeniesiona została do Remizy Strażackiej, gdzie zajmowała pomieszczenia na piętrze nad garażami. Następnie, przy okazji rozbudowy szkoły zostało wygospodarowane pomieszczenie na potrzeby Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzerzęczycach.

Obecnie Biblioteka przeniesiona została na parter budynku szkoły. Znajduje się w miejscu dawnej szatni, sala nr 4. Pomieszczenie to zlokalizowane jest bardzo blisko głównego wejścia, co jest dużym plusem dla naszych czytelników.

fot. Anna Tyras

Przenoszenie księgozbioru i regałów zakończyło się 5 lipca, ale to nie koniec zmagań związanych z przeprowadzką. Ponieważ metraż pomieszczenia jest trochę mniejszy od poprzedniego - w grę wchodziło odpowiednie rozmieszczenie regałów tak aby zmieściło się ich jak najwięcej i zapewniały dogodny dostęp do księgozbioru zarówno czytelnikom jak i pracownikowi biblioteki. Udało się też wygospodarować mały kącik dla dzieci. Miejsce na stoliki i krzesła, a także kącik komputerowy.

W kolejnych miesiącach sukcesywnie trwało układanie księgozbioru na półkach w układzie alfabetycznym. Literatura piękna dla dzieci została ułożona w odpowiednich kategoriach wiekowych, a literatura popularnonaukowa według klasyfikacji UKD.

fot. Anna Tyras

Proces odpowiedniego przygotowania do przeprowadzki rozpoczął się dużo wcześniej.

Najpierw należało posegregować wszystkie książki w odpowiednie kategorie. Następnie przystąpić do pakowania w kartony. Bardzo ważną rzeczą było oznaczanie co dokładnie znajduje się w danym pudełku. To znacznie miało ułatwić późniejsze rozpakowywanie książek z kartonów i sprawić, że łatwiej będzie poukładać rzeczy we właściwym miejscu. Pomimo starannego przygotowania przeprowadzki nie obyło się bez problemów. Największym wyzwaniem były schody, które należało pokonać z kartonami wypełnionymi książkami. Książki trzeba było przepakować w mniejsze kartony aby dostosować ciężar do naszych możliwości.

Może jeszcze nie jest idealnie, ale biblioteka stoi otworem i gwarantuje wygodę. Z mojej strony gwarantuję Państwu profesjonalną i rzetelną obsługę, przyjemną atmosferę, a także ciekawe zajęcia dla naszych najmłodszych czytelników.

A   TO WSZYSTKO W TROSCE O WYGODĘ NASZYCH CZYTELNIKÓW

ZAPRASZAM SERDECZNIE – PARTER, Sala nr 4