22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Święto obchodzone jest na całym świecie już od prawie pięćdziesięciu lat, a w Polsce  od 1990 roku. Dzień Ziemi to szereg akcji prowadzonych na całym świecie w celu promocji postaw ekologicznych. Akcje te mają nas skłonić do zastanowienia się nad losem planety, na której żyjemy.

Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem przewodnim. Hasło tegorocznej edycji brzmi: CHROŃMY NASZE GATUNKI.

W ramach akcji, w Bibliotece Publicznej w Rzerzęczycach odbyły się zajęcia kształtujące świadomość ekologiczną i przybliżające temat obecnej fali wymierania gatunków. Przypomnieliśmy sobie jak postępować, aby chronić środowisko naturalne i jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka.

fot. Anna Tyras

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli się, że na naszej planecie są miliony gatunków, które znamy, ale również takie, o których istnieniu jeszcze nie wiemy. Dowiedzieliśmy się czym jest gatunek zagrożony, w jaki sposób ewidencjonowane są gatunki zagrożone. Poznaliśmy Polską Czerwoną Księgę Zwierząt (rejestr zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski}, a także kategorie zagrożenia gatunków. Poznaliśmy zwierzęta i rośliny chronione w Polsce i zapoznaliśmy się z danymi dotyczącymi wymierania fauny i flory na świecie.

Ludzie ciągle naruszają równowagę przyrody, z roku na rok jest ona coraz bardziej degradowana. Zatrucie środowiska, odpady i zła jakość powietrza - to problemy, z którymi musimy borykać się na co dzień, i które zagrażają naszej planecie. Musimy współpracować w celu ochrony zagrożonych gatunków.

Dobrą wiadomością jest to, że tempo wymierania wciąż można spowolnić, a wiele ginących i zagrożonych gatunków może zostać ochronionych.

Bibliotekarz Anna Tyras

Fot. Anna Tyras