"Choć nie ma zamka, ani kluczyka,
często otwieram ją i zamykam.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
wierszyków, bajek i opowieści."

2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jego celem jest promocja literatury pięknej dla dzieci. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta. Polska była gospodarzem w 1980 r., z mottem „Książka moim oknem na świat”. W tym roku wiadomość, do dzieci z całego świata, wysłała sekcja litewska, a brzmi ona "KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ ".

20190403 123439

fot. Anna Tyras

W ramach Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, w bibliotece publicznej w Rzerzęczycach odbyły się dwa spotkania z młodymi czytelnikami. Miały one na celu stworzenie sytuacji do obcowania z literaturą dziecięcą i słowem pisanym, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, wdrożenie do poszanowania książek, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia.

fot. Anna Tyras

Podczas zajęć uczestnicy zostali wprowadzeni do tematu tego święta, następnie odbyła się rozmowa sytuacyjna dotycząca problemu poszanowania książki, tego skąd mamy papier na książki, a także znaczenia makulatury jako surowca wtórnego do wyrobu papieru. Kolejnym etapem naszego spotkania było wysłuchanie LISTU DO DZIECI CAŁEGO ŚWIATA, którego autorem jest litewski ilustrator i pisarz Kęstutis Kasparavičius oraz wiersza J. Huszczy pt. Skarga książki. Nadszedł również czas na zabawy dydaktyczne. Na podstawie wylosowanych rekwizytów z przedmiotami i postaciami z bajek dzieci odgadywały tytuły bajek oraz łączyły w pary postaci z tej samej bajki. Były zagadki, zabawa w skojarzenia i zabawa „wesołe pytania”. Na koniec najmłodsi zapoznali się z baśniami H.Ch. Andersena.

Uczestnicy spotkania wykazali się dużą znajomością tytułów i treści popularnych bajek i baśni. Potrafili podać cechy charakterystyczne postaci bajkowych, chętnie się wypowiadali oraz współpracowali z innymi uczestnikami. Podczas zabawy atmosfera była prawdziwie bajkowa i panował magiczny nastrój.

Bibliotekarz Anna Tyras

Fot. Anna Tyras