II Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Kłomnice Pana Piotra Juszczyka odbył się w ramach uroczystości z cyklu „W Hołdzie Niepodległej” w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rozgrywki miały miejsce w gościnnych progach Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Rzerzęczycach w piękną niedzielę 17 czerwca 2018 roku. Pomysłodawcą zorganizowania turnieju była Biblioteka Publiczna w Rzerzęczycach. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Kłomnice.

W wydarzeniu uczestniczyli szachiści z naszej gminy oraz z powiatów: radomszczańskiego i piotrkowskiego. Najmłodszy uczestnik miał niecałe sześć lat a najstarszy powyżej sześćdziesięciu. Można powiedzieć, że nasz turniej był rodzinny, ponieważ grali w nim również ojcowie z dziećmi.

W szachy zagrało 12 odważnych zawodniczek, z których najlepszą okazała się ośmioletnia Dominika Rączkowska z Rzerzęczyc. Tuż za nią uplasowała się Klaudia Bednarczyk ze Skrzydlowa. Zawodnikiem, który uzyskał najlepszy wynik w turnieju był Krzysztof Mroczkowski z Gorzkowic. Natomiast w kategorii do 13 lat pierwsze miejsce zdobył Maciej Rączkowski.

Turniejowi towarzyszyła wystawa prac z gminnego konkursu plastycznego na plakat promujący grę w szachy, zorganizowanego przez Bibliotekę Publiczną i Szkołę w Rzerzęczycach.

Nagrodami były puchary dla najlepszych zawodników, medale i dyplomy dla wszystkich uczestników oraz książki dla juniorów, które wręczyli Wójt Piotr Juszczyk, dyrektor SP w Rzerzęczycach Artur Raźniak i radny Sylwester Politański. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej imprezy. Sympatyków królewskiej gry zapraszamy na kolejny turniej w przyszłym roku.

Oto klasyfikacja najlepszych zawodników:

Chłopcy do lat 13
1. Maciej Rączkowski