W grudniu 2017 r. uczestnik zajęć w Lokalnym Klubie Kodowania przy Bibliotece Publicznej w Rzerzęczycach zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie na "portret" zaprogramowany w aplikacji LOFI Blocks. W nagrodę otrzymał zestaw edukacyjny do konstruowania robotów.

Lofi Edubox to zestaw przeznaczony dla początkujących wynalazców, chcących poznać podstawy elektroniki, mechaniki i programowania. Zwycięzca konkursu udostępnia swojego robota na zajęciach naszego klubu kodowania. Jesteśmy dumni z naszego młodego programisty, tym bardziej, że w Polsce działa około 180 lokalnych klubów kodowania. 

Nasz klub kodowania może od stycznia br. zaproponować dzieciom zajęcia z innym robotem edukacyjnym – Photonem. Tego robota wygraliśmy w konkursie ogólnopolskim (za zajęcie I miejsca), na który wpłynęło kilkaset zgłoszeń. Photon to pierwszy na świecie robot, który rozwija się razem z dzieckiem – został zaprojektowany dla dzieci w wieku 6-12 lat. Pomaga dzieciom rozwijać umiejętność logicznego myślenia, odkrywać nowe technologie i stawiać pierwsze kroki w świecie programowania.

W zeszłym roku oferowaliśmy warsztaty z robotami Finch. Wzięło w nich udział w sumie ponad 130 uczniów z naszej gminy. Zajęcia z Finchami odbywały się w bibliotekach w Garnku,  Pacierzowie i Rzerzęczycach oraz w szkołach w Witkowicach i Kłomnicach.

W kwietniu i grudniu 2017 r. byłam na dwudniowych szkoleniach w Warszawie dla koordynatorów i trenerów lokalnych klubów kodowania z całej Polski. Jedno odbyło się w siedzibie firmy Microsoft, która jest sponsorem projektu. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zdobycia nowych umiejętności przydatnych w prowadzeniu lokalnych klubów kodowania. Spotkania przygotowała Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Nasz klub przyłącza się co roku do Europejskiego Tygodnia Kodowania i do globalnej akcji Godzina Kodowania. Kodowanie stało się dla Biblioteki Publicznej w Rzerzęczycach niesamowitą przygodą. Na zakończenie Tygodnia Kodowania do Biblioteki w Rzerzęczycach trafił niecodzienny prezent w postaci 30 sztuk gry Cody Roby oraz podziękowanie od pani Wandy Buk, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa w Warszawie za zaangażowanie w uczenie dzieci kodowania.

Rzerzęczyce są jedną ze 180 miejscowości w Polsce, w której działa Lokalny Klub Kodowania. To rezultat programu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, który prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Sponsorem projektu jest firma Microsoft i został on objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministra Edukacji Narodowej.

Warto uczyć się programowania i warto brać udział w zajęciach w Lokalnym Klubie Kodowania działającym przy Bibliotece Publicznej w Rzerzęczycach. Drogie dzieci, Lofi Robot i Photon czekają na Was!

Monika Rączkowska 

koordynator Lokalnego Klubu Kodowania

lkk rzerzeczyce