W słoneczną sobotę 9 września 2023 roku mieszkańcy Gminy Kłomnice mieli okazję uczestniczyć w 12. edycji  Narodowego Czytania. Na miejsce wydarzenia został wybrany park przy zabytkowym dworze w Rzekach Wielkich, ponieważ tegoroczną lekturą była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Współorganizatorami wydarzenia były Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach oraz Przedszkole w Rzekach Wielkich.

W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 6 tys. miejsc w Polsce i na świecie. Głównym celem akcji jest promowanie dzieł polskiej literatury, a także czytelnictwa w ogóle.

W otoczeniu pięknej parkowej przyrody fragmenty powieści “Nad Niemnem” czytali m.in.: Wójt Gminy Piotr Juszczyk, Sekretarz Gminy Bożena Lara i Radna Powiatowa Elżbieta Łągiewka. Wprowadzeniem do czytania fragmentów utworu było wystąpienie Krzysztofa Wójcika, autora licznych publikacji książkowych dotyczących lokalnej kultury i historii, który przybliżył zebranym dzieje zabytkowego dworu z drugiej połowy XVIII wieku. Właściciele tego majątku, rodzina Chrzanowskich, zapisała się chwalebnie w historii Polski, wspierając czynnie powstanie styczniowe.

Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość stemplowania własnych egzemplarzy „Nad Niemnem” specjalną pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP - pieczęć ta pozostaje do dyspozycji czytelników w bibliotece w Kłomnicach. Na zakończenie wspólnego czytania wszyscy goście mogli poczęstować się okolicznościowym tortem, przygotowanym przez zaprzyjaźnioną czytelniczkę biblioteki w Kłomnicach, Teresę Plutę.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania dla nauczycieli i pracowników Przedszkola w Rzekach Wielkich. Wszystkim gościom bardzo serdecznie dziękujemy za obecność i zapraszamy na Narodowe Czytanie za rok. Lekturą w 2024 roku będzie “Kordian” Juliusza Słowackiego.