21 września 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Mykanowie odbyło się seminarium na temat: "Rola amatorskich zespołów teatralnych w środowisku wiejskim", na które otrzymałyśmy zaproszenie. Program obejmował występ zespołu "Dąbrowianie" z GOK-u w Dąbrowie Zielonej z obrzędem "Wyzwoliny kosiarza". Amatorzy teatralni przedstawili tematykę obrzędową w bardzo pięknym stylu, którego na pewno nie powstydziliby się profesjonalni aktorzy. Potrafili zachwycić i rozbawić zgromadzoną publiczność.

Panele dyskusyjne na temat kondycji i roli zespołów teatralnych prowadził Dyrektor teatru w Częstochowie, a do dyskusji byli zaproszeni działacze domów kultury z kilku miejscowości, pan Krzysztof Wójcik, wójt Gminy Mykanów oraz aktor pochodzący z Kokawy koło Mykanowa - Artur Barciś wraz ze swoją mamą. Dyskusja była bardzo ciekawa i myślę, że wniesie wiele nowych pomysłów do pracy z amatorami w środowisku wiejskim.

Po części oficjalnej Artur Barciś przedstawił swój recital w formie benefisu. Opowiedział o sobie i drodze do kariery w sposób humorystyczny oraz o pracy aktorów. Jego występ trwał około półtorej godziny, a po nim chętnie rozmawiał ze znajomymi i kolegami, podpisywał autografy i pozował do zdjęć.

Sabina Wróbel
filia w Zawadzie