Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach, jako jedna z 97 bibliotek z całej Polski, zorganizowała dla młodszych dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kłomnicach warsztaty z projektu „Globalnie w bibliotekach”. Była to już trzecia edycja programu realizowanego przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Pierwsza dotyczyła pomocy humanitarnej, a druga problemów głodu i ubóstwa. Ponieważ 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, obecna edycja miała na celu zaangażowanie bibliotek w dyskusję i refleksję nad tematem nierównego dostępu do wody pitnej na świecie oraz przyczynami i konsekwencjami braku dostępu do wody.

Wodne zajęcia odbyły się w bibliotece 5 kwietnia. Z tej okazji nasza biblioteka została specjalnie udekorowana niebieskimi balonikami, a z sufitu „spadały” krople wody. Można było zobaczyć wystawę plakatów, które otrzymaliśmy od PAH.

W pierwszej części warsztatów uczniowie rozwiązywali na tabletach interaktywny wodny quiz, który był urozmaicony filmikami i zdjęciami. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się np. czym jest prawo do wody i ile wody zużywa się do produkcji pary jeansów czy butów. Po emocjonującej rywalizacji, gdzie najwięcej punktów zdobyła grupa chłopców, rozmawialiśmy o tym w jaki sposób ludzie na świecie pozyskują wodę. Pomogły nam w tym specjalne plakaty, na których były do rozwiązania wodne zadania.

Ostatni etap zajęć uatrakcyjniły roboty Photon, które dzieci miały zaprogramować w ten sposób, aby omijając przeszkody na planszy, odnalazły studnię z wodą. Również w tej konkurencji chłopcy okazali się najlepsi. Uczestnikom warsztatów ciężko było się rozstać z robocikami. Na zakończenie dzieci otrzymały niebieskie baloniki symbolizujące krople wody i obiecały, że będą bardziej dbać o oszczędzanie wody w swoim najbliższym otoczeniu.

W styczniu br. otrzymaliśmy podziękowanie od PAH za udział naszej biblioteki w dwóch poprzednich edycjach programu „Globalnie w Bibliotekach” oraz dwie publikacje z zakresu edukacji globalnej, które są do wypożyczenia w Bibliotece w Kłomnicach: "Lokalnie - globalnie: kluczowe zagadnienia studiów nad rozwojem" i "Świadomi i pomocni: w stronę odpowiedzialnej turystyki".