Targi Książki w Krakowie to największa impreza czytelniczo-księgarska, wpisująca się w program promocji czytelnictwa.

W drugim dniu targów - 27 października bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kłomnicach i filii w Pacierzowie uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych zorganizowanych przez Częstochowski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. W trakcie targów wzięłyśmy udział w spotkaniach z autorami książek, a także zapoznałyśmy się z bogatą ofertą nowości wydawniczych.

Gościem Honorowym tegorocznych Targów była Francja. Targi odwiedziła rekordowa liczba gości. W święcie literatury wzięło udział 700 wystawców z 20 krajów oraz ponad 70 tysięcy miłośników książek. Hasłem przewodnim 21. edycji imprezy były słowa wybitnego portugalskiego pisarza i poety - Fernanda Pessoi: "Czytam i staję się wolny, odnoszące się do tego, co najważniejsze w literaturze - nieograniczonej wolności, jaką daje nieskończona wyobraźnia poprzez otwieranie przed czytelnikami nowych światów.

Targi w Krakowie przyzwyczaiły wszystkich odwiedzających do wydarzenia światowego formatu. Na tegorocznej edycji nie mogło zatem zabraknąć gwiazd globalnej literatury i mistrzów swoich gatunków. Na czele zagranicznej reprezentacji stali - Serge Bloch, Camilla Lackberg, EricEmmanuel Schmitt czy Nicholas Sparks. Podczas czterech dni Targi odwiedzili goście z różnych światów literatuty, m.in.profesor Bralczyk, Olga Tokarczuk, znane podróżniczki Beata Pawlikowska czy Martyna Wojciechowska, autorzy-celebryci, m.in. Piotr Adamczyk, Robert Biedroń, Magdalena Różdżka, Katarzyna Tusk czy Jerzy Stuhr. Sporym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się także spotkania z czołowymi przedstawicielami polskiego kryminału - Katarzyną Bondą, Markiem Krajewskim, Remigiuszem Mrozem czy Zygmuntem Miłoszewskim.

Międzynarodowe Targi w Krakowie co roku zaskakują swoją bogatą ofertą i potwierdzają , że książki to nie moda trwająca jeden sezon, a niekończąca się opowieść

Renata Wasiak GBP w Kłomnicach

zdj sparks