Biblioteka Publiczna w Rzerzęczycach znalazła się w gronie 100 placówek z całej Polski uczestniczących w programie ”Globalnie w bibliotekach”. W czerwcu zostały zrealizowane warsztaty dla dzieci wprowadzające w tematykę pomocy humanitarnej – „Kiedy przychodzi kryzys”. Program realizowany jest przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i ma na celu zaangażowanie społeczności bibliotek w dyskusję i refleksję nad obrazem pomocy humanitarnej.

Chcemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób myślimy o pomocy humanitarnej i ludziach, którym pomoc jest udzielana.

Każda biblioteka uczestnicząca w programie otrzymała pakiet materiałów edukacyjnych, skupionych wokół refleksji na temat pomocy humanitarnej oraz globalnych wyzwań, na które pomoc humanitarna odpowiada. Pakiet zawierał: wystawę plakatową, wielkoformatowe kolorowanki, ulotki „Jak mówić niestereotypowo o ludziach na świecie?” i naklejki „Kimkolwiek jesteś, pozostań człowiekiem”. Warsztat „Kiedy przychodzi kryzys” to przestrzeń, w której dzieciaki mogły porozmawiać o trudnych wydarzeniach, o których przypadkiem słyszą w mediach lub w rozmowach dorosłych.

Do Biblioteki Publicznej zaprosiliśmy młodzież z V klasy Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach. W trakcie zajęć poruszaliśmy tematy wojny i pokoju na świecie, katastrof naturalnych i pomocy humanitarnej. Wyszukiwaliśmy potrzebne informacje w księgozbiorze podręcznym biblioteki, szukaliśmy w atlasach krajów, w których toczą się konflikty lub są dotknięte katastrofami. Uczniowie obejrzeli filmy o pomocy w Nepalu, Syrii i Ukrainie, które bardzo ich zaciekawiły. Następnie dostali gigantyczne kolorowanki do wspólnego ubarwienia i mogli kontynuować swoje dyskusje związane z pomocą pokrzywdzonym dzieciom. Zarówno chłopcy, jak i dziewczynki chcieli zostać w Bibliotece po zajęciach, aby dokończyć kolorowanie swoich plakatów.

Dzieciaki wyraziły chęć udziału w kolejnych warsztatach o pomocy humanitarnej po wakacjach. Temat okazał się bardzo interesujący. Uświadomił im jak cenny jest pokój w naszym kraju oraz że nie wszyscy na świecie żyją w takim dobrobycie jak oni i że mogą się podzielić tym co im zbywa z potrzebującymi. Swoim działaniem możemy zmieniać świat na lepsze.

W Bibliotece w Rzerzęczycach w czasie wakacji można oglądać wystawę plakatów PAH. W nowym roku szkolnym zapraszamy dzieci z klas IV - VI  do udziału w kolejnych warsztatach "Kiedy przychodzi kryzys".

plakat1