W dniach 5-11 grudnia 2016 roku odbywała się Godzina Kodowania – globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. prezydent Barack Obama, Bill Gates czy Mark Zuckerberg. My również w Bibliotece Publicznej w Rzerzęczycach zorganizowaliśmy Godzinę Kodowania.

W ramach Godziny Kodowania można skorzystać z wielu ciekawych i bezpłatnych gier – samouczków, dzięki którym nauka programowania jest jeszcze atrakcyjniejsza! Dobrą okazją, by zacząć zabawę z kodowaniem jest układanie puzzli. Można to zrobić z „Minecraftem” przygotowanym na tę okazję przez Microsoft, partnera projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Nauka programowania ze Stevem i Alex („Minecraft”) z pewnością przypadnie do gustu uczniom szkół podstawowych i gimnazjalistom. W zależności od wieku i zainteresowań uczestników, mogą oni uczyć się kodowania również z Anną i Elzą z „Krainy lodu”, BB-8 i R2-D2 ze „Star Wars” czy Red Birdem z „Angry Birds”. Wszystkie zasoby przygotowane przez organizatorów akcji dostępne są pod adresem: www.code.org/learn.

Ideą Godziny Kodowania jest pokazanie, że podstaw programowania może nauczyć się każdy, a także zainspirowanie i zachęcenie uczestników do dalszego rozwijania umiejętności. Dlatego w Bibliotece Publicznej w Rzerzęczycach działa Lokalny Klub Kodowania, gdzie dzieci systematycznie zgłębiają tajniki kodowania. Również wszyscy chętni mają możliwość przez cały rok dołączyć do tych milionów osób, które w czasie Godziny Kodowania napisały pierwsze linie kodu i wprawiły w ruch popularne postaci z gier i bajek.

kl1