W pierwszą sobotę września instytucje gminy Kłomnice: Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna zaprosiły mieszkańców do udziału w Narodowym Czytaniu - corocznym święcie literatury polskiej. Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Mogą się do niej przyłączyć wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne. W 2022 roku, Roku Romantyzmu Polskiego, odbyło się wspólne czytanie “Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji. Narodowe Czytanie odbywa się nie tylko w Polsce, ale również w setkach miejsc na całym świecie. W tym roku zostało zgłoszonych ponad 4500 wydarzeń. Z Kancelarii Prezydenta RP otrzymaliśmy okolicznościową pieczęć do złożenia pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach lektury.
Wybrane “Ballady i romanse” mieszkańcy gminy Kłomnice czytali na scenie plenerowej kłomnickiego “Pasternika”. Twórczość Adama Mickiewicza przybliżyła zebranym nauczycielka języka polskiego Anna Pietras ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach. Utwory wieszcza zaprezentowali: prezes Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów Ryszard Całus wraz z małżonką, Renata Mizera z Przedszkola w Kłomnicach, Małgorzata Smolarczyk - emerytowana bibliotekarka, Małgorzata Gajda i Zdzisława Michalak z Klubu Seniora w Rzerzęczycach, Anna Pietras i Teresa Pluta ze Szkoły Podstawowej w Rzerzęczycach, Michał Łągiewka z Urzędu Gminy Kłomnice, Bożena Lara Radna Powiatu Częstochowskiego i Adam Śliwakowski Zastępca Wójta Gminy Kłomnice oraz pani Teodozja Szumlas. Uczestnicy imprezy mogli poczęstować się okolicznościowym tortem, przygotowanym przez Teresę Plutę.
Wszystkim miłośnikom literatury polskiej serdecznie dziękujemy za udział w naszym wydarzeniu. W przyszłym roku lekturą Narodowego Czytania będzie “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

nc2022.jpeg