Od kilku lat w całej Polsce organizowane są rajdy rowerowe, w których bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne weekendy w gronie osób o podobnych pasjach. Akcja z roku na rok zwiększa swój zasięg.

W sobotę 7 czerwca odbył się pierwszy "Rajd rowerowy śladem bibliotek publicznych gminy Kłomnice". Głównymi celami rajdu były: integracja środowiska bibliotekarskiego i czytelniczego, walka ze stereotypowym postrzeganiem bibliotekarza, promowanie bibliotek i czytelnictwa, propagowanie roweru jako środka lokomocji oraz propagowanie zdrowego trybu życia i walorów turystycznych gminy Kłomnice.

Trasa rajdu liczyła około 30 km. Uczestniczyło w nim w sumie kilkunastu miłośników książek i rowerów. Byli to mieszkańcy kilku miejscowości naszej gminy: Rzerzęczyc, Niwek, Kłomnic, Garnka, Zawady i Skrzydlowa. Pogoda była wyśmienita, było ciepło i słonecznie. Atmosfera rajdu od samego początku była wspaniała.

Wystartowaliśmy o godzinie 9.00 sprzed budynku szkoły w Rzerzęczycach, gdzie mieści się filia Biblioteki Publicznej. Bardzo szybko dojechaliśmy do naszego pierwszego przystanku - filii Biblioteki Publicznej w Skrzydlowie. Następnym punktem naszej wyprawy była Biblioteka w Garnku. Był to najdłuższy odcinek naszej trasy - ponad 8 km. Po drodze rozkoszowaliśmy się pięknem okolicznej przyrody. W garnkowskiej Bibliotece czekała nas miła niespodzianka.
P. bibliotekarka Małgorzata Smolarczyk przygotowała poczęstunek dla naszych zgłodniałych "rajdowców". W Garnku do naszej grupy dołączyło kilku młodych czytelników z Zawady pod opieką p. Sabiny Wróbel.

Po dłuższym odpoczynku wyruszyliśmy dalej do Pacierzowa. Zwiedziliśmy nową filię Biblioteki Publicznej. Kolejną biblioteką do zobaczenia była filia w Zawadzie. Przedostatnim punktem naszego rajdu była Biblioteka Publiczna w Kłomnicach. Ugościła nas tam p. dyrektor Teresa Raźniak. Kilku miłośników książek zobaczywszy bogatą ofertę naszej biblioteki, postanowiło zapisać się w poczet czytelników.

Najwytrwalsi uczestnicy rajdu pokonali ponad 30 km. Impreza zakończyła się około godziny 14.00. w Rzerzęczycach. Uśmiech i zadowolenie, goszczące na twarzach wszystkich uczestników, świadczyły o tym, że nasz rajd był dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu.

Specjalne podziękowania za pomoc w realizacji rajdu należą się p. dyrektor Teresie Raźniak, Małgorzacie Smolarczyk, Sabinie Wróbel, Dorocie Majchrzak, Annie Tyras i Barbarze Charaziak. Dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom wydarzenia. Zapraszamy w przyszłym roku!

Monika Rączkowska
filia w Rzerzęczycach