Na początku listopada prawie trzydziestu uczniów z Zespołu Szkół w Konarach wzięło udział w warsztatach z kodowania. Przygotowała je dla nich Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach, która – jako jedna ze stu instytucji w Polsce – zakwalifikowała się do projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Zajęcia odbyły się w Bibliotece w Pacierzowie.

Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem – robotem, przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło. Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w wyścigu w labiryncie ułożonym z książek i pudełek – musiały ominąć wszystkie przeszkody i jak najszybciej dotrzeć do celu.
Warsztaty prowadziła młoda profesjonalistka Agnieszka Naplocha – programistka oraz współzałożycielka organizacji The Awwwesomes, w ramach której współprowadzi darmowe kursy HTML&CSS dla początkujących.

Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie, by móc bardziej świadomie z nich korzystać, a być może również je tworzyć i rozwijać. Wzmacnia też kreatywność i zdolność logicznego myślenia. Młodzi ludzie podczas warsztatów zdobyli więc kompetencje, które zaprocentują w przyszłości, a może także przyczynią się do wyboru studiów czy zawodu związanego z nowymi technologiami. A to niezwykle ważne, ponieważ szacuje się, że do 2020 roku w Unii Europejskiej będzie brakowało nawet 825 tysięcy informatyków, zwłaszcza programistów. A w Polsce, jak wynika z danych GUS, zaledwie 4,6% młodych ludzi decyduje się na studia informatyczne. Być może programowanie stanie się kiedyś ich pasją jak w przypadku Marka Zuckerberga i podobnie jak on trafią do Doliny Krzemowej albo tak jak Bill Gates założą firmę znaną na całym świecie?

Przygoda z kodowaniem w gminie Kłomnice jednak się nie kończy. Gminna Biblioteka Publiczna w Kłomnicach planuje kontynuację zajęć w ramach Lokalnego Klubu Kodowania, którego koordynatorem jest Monika Rączkowska. Do udziału w nich zaprasza dziewczynki i chłopców w wieku 10-15 lat, szczególnie tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z programowaniem i robotami, a chcieliby o nich dowiedzieć się więcej. Roboty Finch odwiedzą Bibliotekę na początku przyszłego roku.

Warsztaty odbyły się dzięki udziałowi w projekcie„Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

finch7

finch2